თბილისსა და ქუთაისში კედლები კამპანიის „კაცები ზრუნავენ“ ილუსტრაციებით მოიხატა
თბილისსა და ქუთაისში გენდერული ძალადობის წინააღმდეგ 16-დღიანი გლობალური კამპანიის ფარგლებში, კედლები კამპანიის „კაცები ზრუნავენ“ ილუსტრაციებით მოიხატა.
თბილისში, გურამიშვილის გამზირის #80-ზე მდებარე კორპუსი სოფო კირთაძის ილუსტრაციით მოხატა ორგანიზაცია „ნიკომ“. ილუსტრაციაზე გამოსახული არიან მამა, შვილები და ძაღლი პარკში სეირნობის დროს.
კედელი მოიხატა გაეროს ერთობლივი პროგრამის „გენდერული თანასწორობისთვის“ ფარგლებში, რომელიც შვედეთის მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება.
ქუთაისში, დავით აღმაშენებლის ქუჩის #53-ში მდებარე კორპუსის კედელი კი ასევე სოფო კირთაძის ილუსტრაციით მხატვარმა ლია უკლებამ მოხატა. ილუსტრაციაზე გამოსახული არიან მამა და შვილები წიგნის კითხვის დროს.
ილუსტრაცია შეიქმნა გაეროს ერთობლივი პროგრამის “გენდერული თანასწორობისათვის” ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება შვედეთის მთავრობის ფინანასური მხარდაჭერით, ხოლო კედელი კი მოიხატა პროგრამის “ევროკავშირი გენდერული თანასწორობისათვის: ერთად გენდერული სტერეოტიპებისა და გენდერული ძალადობის დასაძლევად” ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის (UN Women) მიერ, ევროკავშირის მხარდაჭერით.
ორივე ნახატი ხაზს უსვამს, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია კაცების, როგორც მზრუნველი მამების, მეუღლეებისა და პარტნიორების ჩართულობა შვილების აღზრდაში და საოჯახო საქმეებში, ქალთა, ბავშვთა, ოჯახების და ზოგადად, საზოგადოების და ქვეყნის კეთილდღეობისთვის და ნამდვილი გენდერული თანასწორობის მისაღწევად.
კამპანიის „კაცები ზრუნავენ“ მიმდინარეობს UNFPA-ს საქართველოს ოფისისა და არასამთავრობო ორგანიზაციის „ვიზრუნოთ ერთად“ თანამშრომლობით. მისი მიზანია წაახალისოს კაცების, როგორც არამოძალადე და მზრუნველი მამების და მეუღლეების ჩართულობა ოჯახების ჯანმრთელობისა და კეთილდღეობისათვის, რათა კაცებმა მეტად დაუჭირონ მხარი გენდერულ თანასწორობას, და ამ გზით – ქალების სოციალურ და ეკონომიურ მონაწილეობას და საზოგადოების გაძლიერებას. კამპანიაში მონაწილეობა შეუძლია ყველა კაცს, რომელიც მის იდეას იზიარებს.

Street Art in Tbilisi and Kutaisi promotes shared family chores
The walls were painted with illustrations promoting shared family chores within MenCare campaign in Tbilisi and Kutaisi as part of the 16 Days of Activism against Gender-Based Violence.
The building located at #80 Guramishvili Avenue in Tbilisi was painted by the organization “Niko” using an illustration by Sopho Kirtadze, which depicts a father, children and a dog walking in the park.
The wall was painted within the framework of the UN Joint Program on Gender Equality funded by the Government of Sweden.
The wall of the building located at #53 Davit Agmashenebeli Street in Kutaisi was painted by artist Lia Ukleba using another illustration by Sopho Kirtadze, which depicts a father and children reading a book.
The illustration was made within the framework of the UN Joint Program on Gender Equality funded by the Government of Sweden, while the wall was painted within the framework of the “EU 4 Gender Equality: Together against gender stereotypes and gender-based violence” programme, funded by the European Union, implemented jointly by UN Women and UNFPA.
Both illustrations emphasize the importance of involving men as caring fathers, spouses, and partners in child-care tasks and household chores, for the well-being of women, children, families, and society and the country in general, and for achieving true gender equality.
The MenCare campaign is being implemented by the UNFPA Georgia Country Office in partnership with the NGO We Care. It aims to encourage the involvement of men as nonviolent and caring fathers and spouses in the effort of ensuring health and well-being of families, so that men can be more supportive of gender equality, and ultimately of the social and economic participation of women and the empowerment of society. Every man sharing the idea can participate in the campaign.