27 და 28 ნოემბერს, გენდერული ძალადობის წინააღმდეგ 16 დღიანი გლობალური კამპანიის ეგიდით, კამპანიის „კაცები ზრუნავენ“ ინიციატივით, ოზურგეთსა და ჭიათურაში ტრენინგი „მამაკაცური საუბრები“ ჩატარდა.
27 ნოემბერს, ჭიათურის მულტიფუნქციურ ცენტრთან თანამშრომლობით გამართულ ტრენინგს 15 მამაკაცი დაესწრო. ხოლო, 28 ნოემბერს ოზურგეთში, დემოკრატიული ჩართულობის ცენტრების ქსელთან პარტნიორობით განხორციელებულ ტრენინგზე 12 მამაკაცმა მიიღო მონაწილეობა.
ტრენინგ-მოდული “მამაკაცური საუბრები” საერთაშორისო ორგანიზაციასთან, Promundo US-თან პარტნიორობით მომზადდა, რომელიც ეფუძნება საერთაშორისო პრაქტიკას და კვლევით მონაცემებს. მოდულის ადაპტირება, საქართველოს კულტურულ-სოციალური ასპექტების გათვალისწინებით, ადგილობრივმა ფასილიტატორებმა განახორციელეს. შეხვედრაზე ფასილიტატორები და მონაწილეები ისაუბრებენ ისეთ აქტუალურ საკითხებზე, როგორიცაა ოჯახში საქმეების თანაბარი გადანაწილება, შვილების აღზრდასა და მოვლაში თანაბარი ჩართულობა, ოჯახის წევრებზე ზრუნვა, ძალადობის ელემენტების ამოცნობა და მათი გამოაშკარავება. ტრენინგ მოდული მოიცავს ინტერაქტიულ სავარჯიშოს, ვიზუალურ სასწავლო მასალას და ეფუძნება არაფორმალური განათლების პრინციპებს.
გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მიერ 2020 წელს გამოქვეყნებულმა კვლევამ „კაცები, ქალები და გენდერული ურთიერთობები საქართველოში: საზოგადოების აღქმა და დამოკიდებულება“ აჩვენა, რომ საქართველოში გენდერული როლები კვლავ არათანაბრადაა გადანაწილებული. კაცების 60% და ქალების 38% მიიჩნევს, რომ ქალის მთავარი მოვალეობა ოჯახზე ზრუნვაა და არა პროფესიული კარიერის განვითარება. დედების 47% და მამების 58% ამბობს, რომ თანაბარ დროს უთმობენ ბავშვთან თამაშს, თუმცა მამებს არ აქვთ განსაზღვრული როლი ბავშვზე ზრუნვაში. დედების 78% და მამების 76% ამბობს, რომ საფენს/ტანსაცმელს დედა უცვლის.
არსებული მდგომარეობის გათვალიწინებით და კვლევის შედეგებზე დაყრდნობით, ცნობიერების ასამაღლებლად და საზოგადოებრივი დისკუსიის ხელშეწყობისთვის, გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) საქართველოს ოფისმა, პარტნიორ ორგანიზაცია “Care Together”-თან თანამშრომლებით, 2016 წლიდან დაიწყო ერთდღიანი ტრენინგ-მოდულის, “მამაკაცური საუბრების” განხორციელება თბილისში, კახეთში და სამეგრელოში. 2020 წელს რეგიონების ჩამონათვალს გურია და იმერეთი შეუერთდა. 2021 წლიდან ევროკავშირის მხარდაჭერით, „მამაკაცური“ საუბრები“ ტარდება ქვემო ქართლსა და სამცხე-ჯავახეთში.
„მამაკაცური საუბრები“ იმერეთისა და გურიის რეგიონებში იმართება პროგრამის “ევროკავშირი გენდერული თანასწორობისათვის: ერთად გენდერული სტერეოტიპებისა და გენდერული ძალადობის დასაძლევად” ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის (UN Women) მიერ, ევროკავშირის მხარდაჭერით.

The seminar “Men Talking to Men” was conducted in Ozurgeti and Chiatura, on November 27 and 28 at the initiative of MenCare campaign, as part of the 16 Days of Activism against Gender-Based Violence.
15 men attended the training conducted in partnership with the Chiatura Multifunctional Centre. In Ozurgeti, 12 men participated in the training conducted in partnership with the Network of Centres for Civic Engagement (NCCE).
The training module “Men Talking to Men” was developed based on international practice and research data, in partnership with the international organization Promundo US. The module was adapted by local facilitators, taking into account the cultural and social aspects of Georgia. At the meeting, facilitators and participants discussed topical issues such as equal distribution of household chores, equal involvement in the care of children, caring for family members, identifying elements of violence and reporting. The training module includes interactive activities, visual learning materials and is based on the principles of non-formal education.
A 2020 study conducted by the United Nations Population Fund (UNFPA) and the United Nations Development Program (UNDP) “Men, Women, and Gender Relations in Georgia: Public Perceptions and Attitudes” reveals that gender roles are still unequally distributed in Georgia. 60% of men and 38% of women believe that women’s main duty is to take care of the family rather than focusing on career progression. 47% of mothers and 58% of fathers say they spend equal time playing with their children, although fathers do not have a defined role in caring for their children. 78% of mothers and 76% of fathers say that the mother changes their children’s diapers or clothes.
Based on the current situation and the findings of the research, in order to raise awareness and promote public discussion, the UNFPA Georgia Country Office in cooperation with We Care, a partner organization, developed a one-day training module “Men Talking to Men” to be implemented in Tbilisi, Kakheti and Samegrelo. In 2020, Guria and Imereti joined the list of regions prepared to host the training. Since 2021, with the support of the European Union, the training “Men Talking to Men” have been held in Kvemo Kartli and Samtskhe-Javakheti regions.
The training “Men Talking to Men” is being conducted within the framework of the “EU 4 Gender Equality: Together against gender stereotypes and gender-based violence” programme, funded by the European Union, implemented jointly by UN Women and UNFPA.