კამპანიის „კაცები ზრუნავენ“ საბავშვო პუბლიკაციები „ლუნა და ციცინათელების პლანეტა” და „იავნანა ლილისთვის“, გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) საქართველოს ოფისის ინიციატივითა და ევროკავშირის მხარდაჭერით, სომხურ და აზერბაიჯანულ ენებზე ითარგმნა და გამოიცა გამომცემლობა “პალიტრა L”-ის მიერ.
წიგნის „ლუნა და ციცინათელების პლანეტა” ტექსტის ავტორი მწერალი დავით გორგილაძეა, ილუსტრაციები თათია ნადარეიშვილს ეკუთვნის. „იავნანა ლილისთვის“ მწერალმა ალექსანდრე ლორთქიფანიძემ დაწერა, მისთვის ილუსტრაციები სოფო კირთაძემ შექმნა. წიგნები სომხურ ენაზე ასია დარაბიანმა, აზერბაიჯანულ ენაზე კი ოქტაი ქაზუმოვმა გადათარგმნა.
2 დეკემბერს გაიმართა სომხურ ენაზე ნათარგმნი პუბლიკაციების პრეზენტაცია ახალციხის ცენტრალურ ბიბლიოთეკაში ახალციხის მუნიციპალიტეტის კულტურის დაწესებულებების გაერთიანებასთან თანამშრომლობით.
პრეზენტაციაზე დამსწრე მამებსა და შვილებს წიგნები ავტორებმა დათო გორგილაძემ და ალექსანდრე ლორთქიფანიძემ წარუდგინეს. ბავშვებმა და მამებმა მონაწილეობა მიიღეს ვორქშოპშიც, რომელიც საგანგებოდ ამ დღისთვის, ილუსტრატორმა თათია ნადარეიშვილმა მოამზადა.
3 დეკემბერს პუბლიკაციები და ვორქშოფი ახალქალაქის ბიბლიოთეკაშიც გაიმართა. აღნიშნული ღონისძიებებით კამპანია „კაცები ზრუნავენ“ ეხმიანება 16 დღიან გლობალურ კამპანიას გენდერული ძალადობის წინააღმდეგ.
მონაცემები გენდერული ურთიერთობების შესახებ, გვიჩვენებს, რომ ტრადიციული გენდერული როლების ირგვლივ არსებული სტერეოტიპები და დამკვიდრებული კლიშეები ხელს უშლით კაცებს თანაბრად გაინაწილონ პასუხისმგებლობა და მზრუნველი მამები, მეუღლეები, პარტნიორები და ოჯახის წევრები იყვნენ.
წიგნების მიზანია, ხაზი გაუსვას, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია კაცების, როგორც მზრუნველი მამების, მეუღლეებისა და პარტნიორების ჩართულობა შვილების აღზრდაში და საოჯახო საქმეებში, ქალთა, ბავშვთა, ოჯახების და ზოგადად, საზოგადოების და ქვეყნის კეთილდღეობისთვის და ნამდვილი გენდერული თანასწორობის მისაღწევად.
აზერბაიჯანულ ენაზე ნათარგმნი პუბლიკაციების პრეზენტაციები ქვემო ქართლში 13 დეკემბერს მარნეულის საჯარო ბიბლიოთეკაში გაიმართება მარნეულის მუნიციპალიტეტის კულტურის ცენტრთან თანამშრომლობით.
სომხურ ენაზე პუბლიკაციები მომზადდა პროგრამის “გენდერული ნიშნით სქესის შერჩევისა და მასთან დაკავშირებული მავნე პრაქტიკების დასაძლევად სამხრეთ კავკასიაში“ ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) მიერ, ევროკავშირის მხარდაჭერით.
აზერბაიჯანულ ენაზე კი პუბლიკაციები ითარგმნა პროგრამის “ქალებისა და გოგოების მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ საქართველოში” ფარგლებში, რომელიც ერთობლივად ხორციელდება გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის (UN Women) მიერ, ევროკავშირის მხარდაჭერით.

The books for children “Luna and the Planet of Fireflies” and “Lullaby for Lilly” published as part of the MenCare campaign were translated into Armenian and Azerbaijani languages and published by the Publishing House “Palitra L”, at the initiative of the United Nations Population Fund (UNFPA) Georgia Country Office and with the support of the Europen Union.
The author of the text for the book “Luna and the Planet of Fireflies” is Davit Gorgiladze and the illustrations presented in the book belong to Tatia Nadareishvili. The book “Lullaby for Lilly” is written by Alexandre Lortkipanidze and illustrated by Sopho Kirtadze. The books were translated into Armenian language by Asia Darabian and into Azerbaijani language – by Oktay Kazumov.
The presentation of the publications translated into Armenian language, held at the Akhaltsikhe Central Library on December 2, was organized in cooperation with the Akhaltsikhe municipality Association for Cultural Institutions.
Authors of the books – Dato Gorgiladze and Alexsandre Lortkipanidze presented books to fathers and children attending the presentation. Children and fathers also took part in the workshop, which was prepared especially for this day by illustrator Tatia Nadareishvili.
On December 3, the presentation of the publications and a workshop were held at the Akhalkalaki Library. The events were held as part of the MenCare campaign response to the 16 Days of Activism against Gender-Based Violence.
Data on gender relations show that stereotypes and prejudices around traditional gender roles prevent men from sharing responsibilities equally and being caring fathers, spouses, partners and family members.
The purpose of the publications is to highlight the importance of involving men – as caring fathers, spouses and partners – in child-care tasks and household chores, to ensure the well-being of women, children, families and society and the country in general, and for achieving true gender equality.
Presentation of the publications translated into Azerbaijani language will be held in Kvemo Kartli at the Marneuli Public Library on December 13. The event is being organized in cooperation with the Cultural Centre of Marneuli municipality.
The publications in Armenian language were prepared as part of the EU-funded programme „Addressing Gender-Biased Sex Selection and Related Harmful Practices in the South Caucasus” implemented by the United Nations Population Fund (UNFPA).
The publications in Azerbaijani language were prepared as part of the EU-fubded programme “Ending Violence against Women and Girls in Georgia” (EVAWGG) jointly implemented by the United Nations Population Fund (UNFPA) and UN Women.