კამპანია კაცები ზრუნავენმა, გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) საქართველოს ოფისთან პარტნიორობით, 2016 წლიდან დაიწყო ერთდღიანი ტრენინგ-მოდულის, “მამაკაცური საუბრების” განხორციელება თბილისში, კახეთსა და სამეგრელოში. ინიციატივას 2020 წელს ჯერ გურია და იმერეთი, 2021 წელს კი უკვე ქვემო ქართლი და სამცხე-ჯავახეთიც შეუერთდნენ.
მამაკაცური საუბრების მოდული საერთაშორისო ორგანიზაცია Equimundo-სთან პარტნიორობით დამუშავდა და ეფუძნება საერთაშორისო პრაქტიკას და კვლევით მონაცემებს. მოდულის ადაპტირება, საქართველოს კულტურულ-სოცილაური ასპექტების გათვალისწინებით, ადგილობრივმა ფასილიტატორებმა უზრუნველყვეს.
შეხვედრაზე ფასილიტატორები და მონაწილეები უსაფრთხო, სანდო გარემოში საუბრობენ ისეთ აქტუალურ საკითხებზე, როგორიცაა
• საოჯახო საქმის თანაბარი გადანაწილება
• შვილების აღზრდასა და მოვლაში თანაბარი ჩართულობა
• ოჯახის წევრებზე ზრუნვა
• ძალადობის ელემენტების ამოცნობა და მათი გამოაშკარავება.
ტრენინგ მოდული მოიცავს ინტერაქტიულ სავარჯიშოებს, ვიზუალურ სასწავლო მასალას და ეფუძნება არაფორმალური განათლების პრინციპებს.
თელაველი იასე გაგნიძე ერთ-ერთია, ვინც “მამაკაცურ საუბრებს” პირველად დაესწრო. როგორც თავად ამბობს, “მამაკაცური საუბრები” ყველა იმ შეხვედრისგან განსხვავდება, სადაც აქამდე მიუღია მონაწილეობა.
“აქამდე ბევრ შეხვედრაზე ვყოფილვარ თუმცა ეს განსხვავებული იყო, მსგავსი მიმართულების შეხვედრებზე, რომლებთანაც მქონია შეხება, საუბარი ძირითადად, დედებზე და დედების მშობლობაზე იყო”, — ამბობს ის.
მისივე თქმით, “ხშირად ყველა ჩვენთაგანს რაღაც კითხვები გვაწუხებს, რომლებზეც ხმამაღლა ვერ ვსაუბრობთ, ან არ გვაქვს ის გარემო, სადაც ჩვენს მოსაზრებებს გავუზიარებთ ერთმანეთს”. სწორედ ამიტომ, მისთვის მნიშვნელოვანი იყო ჯგუფის წევრებში იმის აღმოჩენა, რომ შეხედულებები, რომელიც მას ჰქონდა ამა თუ იმ საკითხის მიმართ, ემთხვეოდა ან განსხვავდებოდა ერთმანეთისგან, ზოგიერთ საკითხზე, განსხვავებული მოსაზრების მოსმენისა და მსჯელობის შემდეგ კი აზრიც შეიცვალა.
“დავინახე, რომ გარკვეულ საკითხებთან მიმართებაში შეიძლება ვცდებოდე და ძალიან დამეხმარა მონაწილე ადამიანებისაგან მოსმენილი მოსაზრებები სწორი ხედვის ჩამოყალიბებაში”, — ამბობს იასე და დასძენს, რომ თუ აქამდე სხვის ოჯახურ კონფლიქტში ჩარევას არასწორ ნაბიჯად მიიჩნევდა, “მამაკაცური საუბრების” შემდეგ შეხედულება შეეცვალა.
ჯგუფში დისკუსიის განმავლობაში შეთანხმდნენ იმაზეც, რომ “შვილებთან მიმართებაში ხმამაღალი საუბრით და დასჯის გარკვეულ მექანიზმებთან შედარებით, მათთან მეგობრული, თანასწორობის პრინციპზე დამყარებული საუბრით უფრო მეტი დადებითი შედეგს მივაღწევთ”.
“ვფიქრობ, მსგავსი შეხვედრები ხელს შეუწყობს ჩვენს გარემოში არსებული გარკვეული სტერეოტიპების მსხვრევას, თუნდაც იმას რომ ოჯახში ქალმაც და კაცმაც სრულფასოვან წევრებად იგრძნონ თავი. პირადად ჯგუფის მოდერატორებს, გისურვებთ წარმატებებს, ბევრ მსმენელს და წინსვლას, ძალიან კარგი იდეა განახორციელეთ ამ პროექტის შექმნით…ბევრი სტერეოტიპები დაგემსხვრიოთ ადამიანის აზროვნებაში”, — ამბობს იასე.
იასინ ბედიევი მარნეულის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხულდარაში ცხოვრობს. სწორედ მისსავე სოფელში დაესწრო ის “მამაკაცურ საუბრებს”, საიდანაც, როგორც თავად ამბობს, ბევრი რამ ისწავლა იმის შესახებ, “თუ როგორ უნდა ვიზრუნოთ ოჯახის თითოეულ წევრზე, რა შეიძლება იყოს კაცისა და ქალის როლი ოჯახში და სხვა”.
სემინარს ისეთი ახალგაზრდები ესწრებოდნენ, რომლებსაც მსგავსი გამოცდილება არასდროს ჰქონიათ, ასევე იყვნენ ადამიანები, რომელთა აზრები განსხვავდებოდა, თუმცა ერთმანეთის ნათქვამს პატივს სცემდნენ.
“პირადად მე მყავს ორი თვის შვილი, რა თქმა უნდა, ვზრუნავ შვილზე და მეუღლეზე, მაგრამ ვფიქრობ, რომ ტრენინგის შემდეგ, როცა დავბრუნდები სახლში, უფრო ყურადღებიანი და მზრუნველი ვიქნები ოჯახის თითოეული წევრის მიმართ. მეუღლესთან ერთად ჩავერთვები ჩემი შვილის აღზრდაში”, — ამბობს იასინი.
“მამაკაცური საუბრების” კიდევ ერთი მონაწილე ქრისტო ხაჩიძე ახალციხის მუნიციპალიტეტის სოფელი საყუნეთიდანაა. ქრისტო აღნიშნავს, რომ “რეგიონებსა და სოფლებში, ხშირად არ გვაქვს სივრცე და შესაძლებლობა, სადაც ოჯახში როლების გადანაწილებაზე, სტერეოტიპებზე ან სხვა მნიშნელოვან საკითხებზე ვისაუბრებთ”.
მისივე თქმით კი, სხვების მოსმენით ბევრს სწავლობს და აანალიზებს, რაც შემდეგ სწორი აზრის ფორმირებაში ეხმარება.
“მამაკაცური საუბრებისთვის” სწორედ ისეთი გარემოა შექმნილი, სადაც ჩემი აზრის გამოხატვა თავისუფლად შემიძლია. ვფიქრობ, მსგავსი შეხვედრების შემდეგ ადამიანებს ბევრი სტერეოტიპის დამსხვრევა და ჯანსაღ დისკუსიაში მონაწილეობა შეუძლიათ. შეხვედრისას ბევრი ახალი რამ გავიგე, ზოგი გადავაფასე კიდეც. ძალიან კარგი საქმეა და მგონია, რომ ყველასთვის საჭიროა ამ შეხვედრებზე ერთხელ მაინც მონაწილეობა”, — აღნიშნავს ქრისტო.
გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მიერ 2020 წელს გამოქვეყნებულმა კვლევამ “კაცები, ქალები და გენდერული ურთიერთობები საქართველოში: საზოგადოების აღქმა და დამოკიდებულება” აჩვენა, რომ საქართველოში გენდერული როლები კვლავ არათანაბრადაა გადანაწილებული. კაცების 60% და ქალების 38% მიიჩნევს, რომ ქალის მთავარი მოვალეობა ოჯახზე ზრუნვაა და არა პროფესიული კარიერის განვითარება. დედების 47% და მამების 58% ამბობს, რომ თანაბარ დროს უთმობენ ბავშვთან თამაშს, თუმცა მამებს არ აქვთ განსაზღვრული როლი ბავშვზე ზრუნვაში. დედების 78% და მამების 76% ამბობს, რომ საფენს/ტანსაცმელს დედა უცვლის.

MenCare Georgia, in partnership with the United Nations Population Fund (UNFPA), has been implementing a one-day training module, Men Talking to Men (MTM) since 2016 in Tbilisi, Kakheti and Samegrelo. Guria and Imereti joined the initiative in 2020, and Kvemo Kartli and Samtskhe-Javakheti in 2021.
Men Talking to Men module has been developed in partnership with Equimundo and is based on international practices and surveys. The module has been adapted to the Georgian socio-cultural context by the local facilitators.
At the meeting, facilitators and participants talk in a safe, reliable environment about issues such as:
- Equal distribution of family work
- Equal involvement in raising and caring for children
- Caring for family members
- Identifying the elements of violence and exposing them.
The training module includes interactive exercises, visual learning materials and is based on the principles of non-formal education.
Iase Gagnidze from Telavi is one of those who attended Men Talking to men for the first time. As he says, MTM is different from all the meetings he has participated in so far.
“I have been to many meetings, but MTM was different, in all my past experiences, the conversation was about mothers and motherhood” he says.
According to him, “often all of us have some questions that we can’t talk about out loud, or we don’t have the environment where we can share our thoughts with each other”. That is why it was important for Iase to find out among the members of the group whether the views he had on this or that issue coincided with or differed from each other, and on some issues he changed his mind after hearing and discussing different opinions.
“I saw that I could be wrong about certain issues, and the opinions heard from the participants helped me a lot to form the right view,” says Iase, adding that if he used to consider interactinng in someone else’s family conflict as a wrong step, he changed his mind after attending MTM.
During the group discussion, the group members also agreed that “more positive results can be achieved by talking to children in a friendly, equitable manner, rather than shouting at them or using some punishment mechanisms.”
“I think such meetings will help eliminate certain stereotypes in our communities, at least to ensure that both men and women view themselves as equal family members. As for the moderators of the group, I wish you good luck, I hope you will have many listeners, make progress and achieve your goals, you are doing great job by implementing the project… I wish you would break many stereotypes that negatively influence our judgments,” said Iase Gagnidze.
Yasin Bediev lives in the village of Khuldara in Marneuli Municipality. It was in his own village that he attended the training course “Men Talking to Men”. And, as he says, he learned a great deal “about how to care for each family member, as well as about the roles of men and women in the family, and so on.”
Some of the attendees were young people who had little family-life experience, as well as people whose views differed, although they respected each other’s opinions.
I am a father of a two-month-old baby, I do take care of my child and my wife, but I think that after the training, when I return home, I will be more considerate, caring more for my family member. I will be just as involved in raising my child as is my wife,” says Yasin.
Kristo Khachidze, another participant of the “Men Talking to Men” training course, is from the village of Sakuneti in Akhaltsikhe Municipality. “In rural areas and villages, we do not often have the space or opportunity to talk about the roles of men and women in the family, stereotypes, or other important issues,” says Kristo.
According to him, he learns and analyses a lot by listening to others, which helps him think properly and that puts him on the right track.
Men Talking to Men provides the environment which helps us express our opinions freely. I think meetings like this help people break a lot of stereotypes and enable them to engage in healthy discussions. I learned a lot of new things during the meeting, I even re-evaluated some issues. The training is really useful and I think everyone needs to attend these meetings at least once,” says Kristo.
A study “Men, Women, and Gender Relations in Georgia: Public Perceptions and Attitudes” published in 2020 by the United Nations Population Fund (UNFPA) and the United Nations Development Program (UNDP) shows that gender roles are still unequally distributed in Georgia. 60% of men and 38% of women believe that a woman’s main responsibility is to take care of her family rather than pursuing professional career. 47% of mothers and 58% of fathers say they spend equal time playing with their children, although fathers do not have a defined role in caring for their children. 78% of mothers and 76% of fathers say that the mother changes child’s diapers or clothes.